Здоров'язбережувальні технології на уроці

 

ПРИКЛАДИ ВПРАВ ДЛЯ ОЧЕЙ, РЕКОМЕНДОВАНІ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ

Описані нижче вправи спрямовані на зняття напруги з очних м'язів, на їх тренування, а також на підвищення акомодації, поліпшення кровообігу в тканинах очей. Кожне з них слід повторювати по кілька разів (спочатку 2-3 рази, потім, коли дитина вже буде знати, що потрібно робити — по 5-7 разів). Озвучуючи дитині вправи, обов'язково виконуйте їх разом з ним: наочний приклад часом діє краще будь-яких слів.

1. «Жмурки». Міцно-міцно замруж очі на 5 секунд, а потім відкрий їх.

2. «Метелик». Поморгай оченятами, як махає крилами метелик — швидко і легко.

3. «Світлофор». По черзі закривай то лівий, то правий очей, як блимає залізничний світлофор.

4. «Вгору-вниз». Подивися спочатку вгору, потім вниз, не нахиляючи голови.

5. «Часики». Нехай очі дивляться то вправо, то вліво, як годинки: «тік-так». Повтори цю вправу 20 разів.

6. «Хрестики-нулики». Намалюй очима велике коло за годинниковою стрілкою, а потім — проти. Тепер намалюй хрестик: спочатку подивися вправо вгору, потім вліво вниз, а потім навпаки, провівши поглядом дві умовні лінії хрест-навхрест.

7. «Баньки». Чи не моргай оченятами як можна довше. Коли моргнеш, закрий очі і розслабся, уявивши, що ти спиш.

8. «Масаж». Закрий повіки і акуратно помасажуй очі пальчиками.

9. «Далеко-близько». Сфокусується погляд спочатку на предметі, який знаходиться у протилежному кінці кімнати (шафа, класна дошка і т.п.) і дивись на нього протягом 10 секунд. Потім повільно переведи погляд на ближній предмет (наприклад, на свій палець) і також дивись на нього 10 секунд.

10. «Фокус». Дивись, не відриваючи погляду, на рухомий предмет (свою руку). При цьому рука повинна бути видна чітко, а всі інші предмети вдалині — розмито. Потім сфокусується погляд, навпаки, на предметах заднього плану.

Гімнастика для очей, призначена для виконання молодшими школярами і дітьми, які відвідують дитячий садок, може включати елементи гри. Наприклад, дані вправи можна оформити у віршованому вигляді і, включаючи як аудіозапис, виконувати їх усім колективом.

Ще декілька вправ:

* Швидко моргати очима, закрити очі та спокійно сидіти, повільно рахувати до 5-ти. Повторити 4-5 разів.

* Міцно замружити очі (рахуючи до 3), відкрити очі та подивитися вдалечінь (рахуючи до 5). Повторити 4-5 разів.

* Витягти праву руку вперед. Слідкувати очима, не повертаючи голови, за повільними рухами вказівного пальця витягнутої руки ліворуч та праворуч, вгору і вниз. Повторити 4-5 разів.

* Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1-4, потім перевести погляд вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

* В середньому темпі виконувати колові рухи очними яблуками ліворуч, та стільки ж праворуч. Розслабити очні м'язи, подивитися вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 1-2 рази.

* Вправа виконується сидячи. Відкинутися назад, зробити глибокий вдих, потім, нахилившись вперед, видих. Повторити 5-6 разів.

* Вправа виконується сидячи. Відкинутися на спинку стільця, прикрити повіки, міцно замружити очі, відкрити повіки. Повторити 5-6 разів.

* Виконується сидячи. Руки на поясі, повертаючи голову праворуч дивитися на лікоть правої руки; повертаючи голову ліворуч, дивитися на лікоть лівої руки, повернутися у вихідне положення. Повторити 5-6 разів.

* Виконується сидячи. Підняти очі догори, зробити очима колові рухи за годинниковою стрілкою, потім зробити очами колові рухи проти годинникової стрілки. Повторити 5-6 разів.

ПРИКЛАДИ ГРАФІЧНИХ ЗОБРАЖЕНЬ РУХІВ ОЧЕЙ ПРИ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНІЙ ЗАРЯДЦІ


Вправи для очей можна проводити і без використання таблиць.

Це такі вправи:

1. «Крила метелика». Учень виконує самостійно часте кліпання без напруження очей 10-15 разів. Вправу повторюють 4-5 разів.

2. «Ніс Буратіно». На дошці прикріплений малюнок Буратіно. Учень дивиться спочатку на ніс Буратіно, потім на свій ніс. Вправу повторюють 9-10 разів.

3. «Сова». Учень на рахунок 1-4 заплющує очі і тримає їх закритими. На рахунок 5-10 широко відкриває їх. Повторити 4-5 р.

СИДИМО ЗА КОМП'ЮТЕРОМ ПРАВИЛЬНО!

Наведемо основні «правила поведінки при роботі за комп'ютером, які деякою мірою також служать профілактичними вправами для поліпшення зору. Знати і, головне, виконувати їх повинен кожен — і дитина, і дорослий.

Сидіти на стільці (кріслі, дивані) за комп'ютером (ноутбуком) потрібно рівно, не сутулячись, не підпираючи підборіддя рукою. Спина рівна, постава пряма, підборіддя трохи підняте. Таке положення тіла є не тільки профілактикою сколіозу та остеохондрозу, але і дозволяє дотримуватись оптимальної відстані від очей до екрана електронного пристрою.

Якщо під час роботи очі починають відчувати дискомфорт — з'являється розпливчастість зображення, печіння, бажання почухати очі, сухість, біль, сльозовиділення — потрібно обов'язково скоротити час «спілкування» з комп'ютером і звернутися до офтальмолога. Лікар проведе обстеження, дасть необхідні рекомендації із профілактики зору, за необхідності пропише очні краплі або призначить курс підтримувальної медикаментозної терапії.

І не забувайте робити щодня зарядку для очей! Часу це займе небагато, але зір дозволить зберегти. А добре бачити — це так здорово!

Комментариев нет:

Отправить комментарий